Πως λειτουργεί το Edra.edu.gr;

Οι υπηρεσίες του διαδικτυακού κέντρου edra.edu.gr προσφέρονται:

-          Με τη μορφή κειμένων ή άρθρων που έχει ανεβάσει και ανανεώνει συνεχώς η επιστημονική ομάδα στο site edra.edu.gr

-          Με τη μορφή υλικού που μπορεί να κατεβάσει και να αποθηκεύσει κανείς σαν pdf αρχείο στον υπολογιστή του

-          Με τη μορφή τμημάτων εξ’ αποστάσεως εκπαίδευσης και θεραπείας μέσω της πλατφόρμας moodle

file0001945232700   file000962069117

file691263254605   file791271781089

Τι είναι η εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση;

Η μάθηση εξ’ αποστάσεως (Distance – Learning) περιλαμβάνει όλα τα είδη εκπαίδευσης όπου οι εκπαιδευόμενοι βρίσκονται «σε απόσταση» από τους εκπαιδευτές (χώρος, χρόνος ή και τα δύο). Αυτός ο τύπος μάθησης, περιλαμβάνει το e-learning αλλά και άλλες μορφές, όπως η κλασσική αλληλογραφία. Η ηλεκτρονική μάθηση (e-learning), είναι η κύρια μεθοδολογία της εξ' αποστάσεως εκπαίδευσης και είναι η διαδικασία εκμάθησης όπου η εκπαίδευση και ακριβέστερα η μαθησιακή διαδικασία, εκτελείται μέσα από σύγχρονες τεχνολογίες, όπως προγράμματα υπολογιστών και τηλεπικοινωνιακά προηγμένα συστήματα (Rosenberg, 2001).

Μορφές διδασκαλίας της εξ' αποστάσεως εκπαίδευσης:

Εκπαιδευτικός και μαθητές βρίσκονται σε διαφορετικούς χώρους και η έννοια της “τάξης” δημιουργείται εικονικά – π.χ. από τον υπολογιστή. Η διδασκαλία μπορεί ναι είναι με:

Α) ασύγχρονη συνεργασία, δηλ. οι εκπαιδευόμενοι έχουν πρόσβαση στο υλικό προς διδασκαλία οπουδήποτε και οποτεδήποτε και έχουν παράλληλα πλήρη δυνατότητα ασύγχρονης επικοινωνίας και ανταλλαγής απόψεων με τους συνεκπαιδευόμενους ή με τον εκπαιδευτή.

Β) σύγχρονη συνεργασία, δηλ. οι συμμετέχοντες βρίσκονται ο καθένας στον δικό του χώρο , αλλά μέσω τηλεπικοινωνιακής σύνδεσης συμμετέχουν σε μια “ζωντανή” εικονική αίθουσα διδασκαλίας. Μέσω της συμμετοχής εκτελούνται όλες ή κάποιες από τις μαθησιακές διαδικασίες, όπως η μελέτη από εκπαιδευτικές εφαρμογές, ηλεκτρονικό πίνακα, συζητήσεις με τους συμμαθητές και τον εκπαιδευτή κτλ. Απαιτεί φυσικά όλοι οι συμμετέχοντες να είναι συνδεδεμένοι ταυτόχρονα.

Γ) εξατομικευμένο ρυθμό. Ο όρος αυτός αναφέρεται στον συνδυασμός όλων των εκπαιδευτικών μέσων και το υλικό είναι στην διάθεση του εκπαιδευόμενου όποτε και όπου εκείνος επιθυμεί.

Πλεονεκτήματα της εξ'αποστάσεως εκπαίδευσης:

1. Το “e-Learning” προσφέρει πολλά και σημαντικά πλεονεκτήματα, ιδίως σε περιοχές που δεν υπάρχει η δυνατότητα άμεσης πρόσβασης σε τέτοιους είδους υπηρεσίες:
  2. Παρέχεται στο παιδί η βοήθεια που του χρειάζεται. Σε διαφορετική περίπτωση θα ήταν αδύνατον να δοθεί η βοήθεια, ή θα έπρεπε να σπαταληθεί χρόνος και χρήμα για να μεταβούν οι ενδιαφερόμενοι σε κάποια άλλη περιοχή ώστε να προσφερθούν οι υπηρεσίες οι οποίες χρειάζονται.
  3. Το εκπαιδευτικό υλικό είναι πάντα διαθέσιμο και ο εκπαιδευόμενος μπορεί να εισέρχεται στην ηλεκτρονική τάξη, όποτε θελήσει, αρκεί να υπάρχει σύνδεση με το Διαδίκτυο.
  4. Είναι διαθέσιμο σε όλους που έχουν στη διάθεση τους απλά μέσα, όπως PC και σύνδεση με το Διαδίκτυο, και δεν απαιτεί οργανωμένους χώρους εκπαίδευσης.
  5. Είναι πλούσιο σε περιεχόμενο, περιεκτικό και δεν κουράζει τον εκπαιδευόμενο.
  6. Είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό, όταν γίνεται με προηγμένο τρόπο παρουσίασης, όπως πολυμέσα, βίντεο, ήχος, κείμενα, εικόνες, παραστάσεις, ομιλία.
  7. Εξασφαλίζεται η συνεχής βελτίωση του περιεχομένου και της αποτελεσματικότητας

Εάν σας ενδιαφέρει να ενταχθεί το παιδί σας σε κάποιο online πρόγραμμα συνεδριών, συμπληρώστε την παρακάτω φόρμα για να επικοινωνήσουμε μαζί σας .

...

Εάν σας ενδιαφέρουν τα online σεμινάρια μας, συμπληρώστε την φόρμα πατώντας εδώ και κάντε αποστολή στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Βρίσκεστε εδώ: Home ΣΧΕΤΙΚΑ Πώς λειτουργεί το edra.edu.gr;